Miért hat a várandósság a fogakra?

Sokáig tartotta magát az az elképzelés, miszerint minden terhesség alatt a kismamának el kell búcsúznia néhány fogától. Tény, hogy a várandósság alatti hormonális változások a szájüreget is érintik, de arról szó sincs, hogy ezeknek feltétlenül fogvesztést kell eredményezniük.
Az egyik leggyakoribb problémát, az ínygyulladást például okozhatják a száj nyálkahártyájában található ösztrogén receptorok. A jó hír viszont, hogy az ilyenkor jelentkező problémák szakszerű kezeléssel orvosolhatók.

TERHESSÉGI GINGIVITIS A várandós kismamák fogínye gyakran begyullad, terhességi duzzanatokat, illetve a fogíny megduzzadását tapasztalhatják. Fokozott szájápolás szükséges!

A 3 leggyakoribb probléma:

  1. Ínygyulladás: A gyulladás tünetei az enyhétől a súlyosig terjedhetnek: előfordulhat pirosság, érzékenység, vérzés és a végső soron a fogak mozgása.
  2. A kismamák közel 10 százalékánál jelentkezhet úgynevezett terhességi daganatok, amelyek nem rákos jellegűek. Ezek a kis, szájban megjelenő kinövések többnyire a szülés után eltűnnek. Jellemzően érzékeny, pirosas, bordós képletekről van szó, amelyek spontán vérezhetnek is
  3. Az íny-megnagyobbodása, amely gyakorlatilag az ínyterület megnövekedését jelenti, szerencsére igen ritka jelenség, és jóval kevesebb kismamát érint, mint az ínygyulladás.

Nem a megfelelő a szájápolás, az említett problémák nem csak, hogy nem javulnak, de tovább romolhatnak. Tehát a terhesség során mindenképpen jelentkezni kell a fogorvosnál, ha problémát észlelünk, a szokásos ellenőrzéseken kívül is.